+420 737 967 137

Turistika v Olešnici

Ski areál Olešnice

ski-olesniceSportovní areál najdete v jednom z nejkrásnějších koutů Vysočiny u městečka Olešnice na Moravě. Areál nabízí adrenalinové sportovní vyžití pro děti i dospělé po celý rok. Od prosince do března zde můžete lyžovat na sjezdovce dlouhé 500 m s převýšením 100 m zasněžované sněhovými děly a se strojovou úpravou.

Číst více...

Dřevěné chalupy na Horním Vejpustku

KV Olešnici je jen několik staveb, které nás zaujmou na první pohled. Jsou to domy dřevěné. Pokud si chceme vytvořit představu, jak vypadaly domy v minulých staletích, tak musíme jít na Horní Vejpustek. Tam se několik takových dochovalo.

Evangelický kostel

Evangelický kostelOlešnickou faru držel v rukou kněz takového vyznání, jakého byl majitel panství. Po husitských válkách Olešnice náležela Janu Meziříčskému z Lomnice. Ten dosadil na naši faru kněze podobojí a lid na tuto víru přestoupil. Českobratrská víra se v Olešnici ujala za pánů z Pernštejna. Bratři z Olešnice, Bystřice a Nového Města získali roku 1541 souhlas Jana z Pernštejna ke zřízení modlitebny v Bystřici. Bystřický správce nemusel i se svým pomocníkem robotovat. Po roce 1550 si také olešničtí bratři zřídili svůj sbor. Jako fara jim sloužila dřevěná chalupa, která stála na Moravské straně, v místech nynějšího domu č. 182. Obýval ji správce, který zde mj. učil děti.

Číst více...

Kostel sv. Mikuláše s katolickým hřbitovem

olesnice-kostel-sv-mikulaseV místě nynějšího kostela sv. Mikuláše stál dříve kostelík, zasvěcený témuž světci. Tento boží stánek zdobil jeden oltář, před kterým byla dvakrát ročně sloužena mše, a pod hřebenem střechy byly zavěšeny dva zvony. Z historických pramenů se dochovala zpráva o původu obou zvonů. V 17. století žila v Olešnici majetná zemanská rodina Pospíšilů z Postřelmova neboli Heidendorfu.

Číst více...

Kostel sv. Vavřince

Kostel sv._VavřinceDSC 0318Kostel_sv._Vavřince_v_OlešniciV krátké době po založení městečka Olešnice byl uprostřed náměstí zbudován dřevěný kostelík, podle pověsti zasvěcený sv. Petru a Pavlu. Kolem něho byl zřízen hřbitov a na faru povolán první kněz. Křesťanský stánek byl nejen centrem duchovního života, ale život venkovana ovlivňovaly i církevní liturgické obřady, které mu spolu s přírodou udávaly pevný řád a smysl.

Číst více...

Lesopark Skalky

lesopark-skalkyTěsně při pozemku olešnického koupaliště, postaveného v roce 1936 a rekonstruovaného v roce 1995, mezi ním a hasičskou zbrojnicí, ústí dvě cesty vedoucí k lesoparku Skalky. Byl vytvořen ve druhé polovině 19. století okrašlovacím spolkem. Z podmětu starosty Puchara byla zalesněna obecní pastvina Oulehla. Cesty zde byly upraveny v roce 1897 a lesopark nese od té doby název "Šnelovka."

Číst více...

Muzeum strašidel

muzeum-strasidelSklepení bývalé ledárny, kde se od zimy do letních měsíců uchovával led pro řezníky a olešnický pivovar. Bylo postaveno pod bývalým hřbitovem na počátku 19. století. Od poloviny 20. století nebylo využíváno. Nové využití našlo sklepení otevřením muzea pověstí Olešnicka v r. 2003.

Číst více...

Muzeum veteránů

muzeum-veteranuMuzeum bylo otevřeno začátkem května. Exponáty, které jsou zde vystaveny shromáždil za více než tři desítky let místní sběratel pan Petr Hamerský. V Muzeu veteránů návštěvníci mohou shlédnout přes dvě desítky motocyklů a šest aut, značek vozidel Tatra, Praga nebo Škoda.

Číst více...

Radnice

Radnice OlešniceTéměř každý majitel panství se velice důrazně zasazoval o poslušnost svých poddaných a přesné odvádění daní. Jakýkoli odpor potlačoval a nepřipustil, aby byla jeho autorita snižována. Olešnici poroučel jménem vrchnosti rychtář, který vlastnil statek a rychtářský úřad. Na rychtě se konala shromáždění obce, soudily se spory, prodávala se sůl a šenkovalo pivo a víno.

Číst více...

Rybníky

obecni-rybnikV Olešnici a okolí je několik rybníků, a tak si přijdou na své i milovníci rybaření. Jde o již zmíněný Obecní rybník, Pešák a retenční nádrž Pod Sekerou. O 12 km dále se nachází přehrada Křetínka a po 20 km soukromá loviště u Poličky.

Výroba modrotisku - Danzinger

modrotiskModrotisková dílna se datuje v Olešnici na Moravě již od roku 1816. Jedná se o jeden z nejstarších způsobů potiskování lněného a později bavlněného plátna. K tomuto používáme původní dřevěné ruční formy, následovně barvíme v barvě indigo. Tuto technologii výroby provádíme beze změn od roku 1849. Tajemství barvířství rodiny sahá až do 16. století.
Více na www.modrotisk-danzinger.cz