+420 737 967 137

Kostel sv. Mikuláše s katolickým hřbitovem

olesnice-kostel-sv-mikulaseV místě nynějšího kostela sv. Mikuláše stál dříve kostelík, zasvěcený témuž světci. Tento boží stánek zdobil jeden oltář, před kterým byla dvakrát ročně sloužena mše, a pod hřebenem střechy byly zavěšeny dva zvony. Z historických pramenů se dochovala zpráva o původu obou zvonů. V 17. století žila v Olešnici majetná zemanská rodina Pospíšilů z Postřelmova neboli Heidendorfu.

Ve 30. letech získal jejich statek, mlýn i polnosti obročný kunštátského panství Jan Pospíšil z Postřelmova. Podle lidového vyprávění daroval tento muž roku 1650 kostelíku velký zvon vážící pět set kilogramů. Pokud někdo z mlýna zemřel, byť i evangelík, uctíval hlas zvonu jeho památku zvoněním hrany po dobu dvou hodin. Na zvonu byl nápis: Anno iubilaeo 1650 octobris litý zvon tento ke cti s. Mikuláši, patroni chrámu Panie. Za správy urozeného pana Pospyssila Postřelmovského, ten czas Ouředníka a Krištofa Provazníka purkmistra- Kašpar Ertl. Menší zvon vážící dvě stě kilogramů byl ulit mistrem Zachariášem roku 1593. V roce 1847 pukl, byl přelit a v první světové válce byl zrevírován.

Třicetiletá válka zanechala na kostelíku velké stopy. Byl proto zbořen a roku 1725 nákladem vrchnosti postaven nový. Jeho svěcení slavili Olešničtí poslední neděli po Sv. Duchu dne 25. listopadu roku 1725. Kostel postavil v barokním slohu neznámý stavitel. Stará pověst vypráví, že z kostela sv. Mikuláše vede tajná chodba do dvora Lamberka.